Co może spowodować nadmiar PO4 w wodzie?

Fosforany w akwarium to jedna z podstawowych substancji chemicznych, podobnie jak azotany. Do czego służą i w jaki sposób wpływają na życie w akwarium?

Fosforany – skąd się biorą?

PO4 w akwarium to produkt przemiany materii ryb, pozostałość po śniętych egzemplarzach. Może również pochodzić ze zniszczonych roślin, soli akwariowych i innych źródeł. W wodzie zazwyczaj pojawiają się azotany pochodzenia organicznego i nieorganicznego.

Na co wpływają fosforany? Dla ryb w zasadzie są nieszkodliwe, nawet jeśli występują w większych ilościach w wodzie. Mogą stanowić jednak spory problem, w momencie gdy ich ilość znacząco wzrośnie. Fosforany to substancje odżywcze niezbędne dla roślin. Jeśli ilość tego związku chemicznego rozpuszczonego w wodzie drastycznie wzrośnie, oprócz samych roślin wpłynie również na znaczący rozrost zielonych glonów. One z kolei wykorzystają większą ilość tlenu. W takiej sytuacji fosforany mogą zagrażać życiu wodnej fauny.

Warto zatem regularnie dbać o poziom związków w wodzie. Najlepiej robić to, stosując zestawy testowe. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasze akwarium jest bezpieczne.

 

You may also like...