Jaki oddech takie życie.

Sens właściwego oddychania polega na tym, że prawidłowe oddychanie pozwala człowiekowi pobierać ogromne zapasy naturalnej energii życiowej. W naszym życiu permanentnie zachodzi przemiana energii, której organizm potrzebuje do funkcjonowania. Zazwyczaj wydaje się nam, że najważniejszym źródłem energii jest słońce oraz jedzenie. Jednak natura stworzyła nas w taki sposób, że bez jedzenia potrafi człowiek przeżyć kilka tygodni, bez wody kilka dni ale bez powietrza tylko kilka minut. Stąd prosty wniosek, że prawidłowe oddychanie jest najważniejszą i główną drogą do zdrowia.

Gimnastyka oddechowa

Znaczenie gimnastyki oddechowej ma na celu przede wszystkim zmianę dotychczasowego sposobu oddychania, dzięki czemu zaczynamy gromadzić więcej dwutlenku węgla w organizmie. CO2 jest niezbędny do wszystkich reakcji wymiany komórkowej w organizmie. Tlen jest w naszym organizmie niezbędny do wszystkich procesów utleniania, dlatego należy oddychać czystym i świeżym powietrzem. Wszystkie pozostałe reakcje zachodzące we wnętrz nas są uzależnione od koncentracji dwutlenku węgla.

Aby lepiej zrozumieć co się dzieje w naszym organizmie kiedy spada ilość dwutlenku węgla, najlepiej przypomnieć sobie co czujemy wracając z długiego spaceru po lesie. W lesie powietrze jest wyjątkowo nasycone tlenem i wracamy do domu zmęczeni, rozbici, z bólem głowy. Dzieje się tak w skutek zmniejszonej ilości CO2 w naszym organizmie.

Prawidłowe oddychanie


Jak powinno wyglądać prawidłowe oddychanie?

Oddychać powinniśmy przede wszystkim powoli, wdychać powietrze nosem a wypuszczać bardzo powoli również nosem. I jeszcze dodatkowo zatrzymywać oddech dzięki czemu we krwi poprawia się wymiana gazowa i gromadzi się niezbędny dla procesów wymiany komórkowej dwutlenek węgla. Istnieją różne typy oddychanie i sposoby gimnastyki oddechowej, jednak we wszystkich sposobach wdech jest zawsze krótszy od wydechu. Każda metoda podkreśla również znaczenie wdychania i wydychania powietrza nosem.

 

You may also like...