Piramida żywienia – jak się zdrowo odżywiać?

Każdy z nas powinien zadbać o zdrowe odżywianie się i dietę, nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie. Często szukamy podpowiedzi co jeść, aby czuć się dobrze oraz być zdrowym. W takiej sytuacji warto wspomóc się piramidą żywieniową, gdzie opisane są wszelkie zasady oraz wskazówki dla osób pragnących dobrze się odżywiać. Dowiedz się więcej na temat piramidy żywieniowej, a na pewno przełoży się to na twoje lepsze samopoczucie oraz lepsze zdrowie. Dowiedz się co powinno się jeść, a czego należy unikać.

Na stronie https://www.myline.pl/ znajdziesz wiele porad oraz propozycji dotyczących zdrowego trybu życia oraz odżywiania. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki z dietą koniecznie tam zajrzyj i dowiedz się, o czym należy pamiętać oraz jakich zasad należy pilnować.

Co to jest piramida żywieniowa? Kto ją wymyślił?

Na początku powiedzmy sobie kilka słów na temat samej piramidy żywieniowej – czym ona jest i kto wpadł na pomysł jej stworzenia. Piramida żywieniowa pokazuje w graficzny sposób to co powinniśmy spożywać na co dzień. Jest pomocna przy układaniu jadłospisu, kiedy zależy nam, aby był on zdrowy. Dzięki niej możliwe jest zachowanie odpowiednich proporcji oraz komponowanie zdrowego posiłku.

Dokładnie nie wiadomo kto pierwszy wpadł na zrobienie piramidy żywieniowej. W Polsce jej publikacją zajmuje się Instytut Żywienia i co jakiś czas piramida jest aktualizowana.

Jak wygląda tradycyjna piramida żywieniowa?

Tradycyjna piramida żywieniowa zakłada, że u jej podstaw znajdują się warzywa oraz owoce – z przewagą warzyw. Tuż nad nimi pełnoziarniste pieczywo i wyroby zbożowe. Kolejne piętro zajmuje nabiał oraz przetwory mleczne. Następnie mamy ryby oraz mięso, a na samym szczycie tłuszcze. Jak łatwo zauważyć w piramidzie nie ma miejsca na rzeczy niezdrowe – takie jak słodycze, czy słone przekąski. Czasami pierwsze, podstawowe piętro zarezerwowane jest dla ruchu i aktywności fizycznej.

You may also like...