Suszone owoce – wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni

Suszone owoce najczęściej spożywane są w miesiącach zimowych. Popularnie korzysta się z nich podczas świąt Bożego Narodzenia do przygotowywania aromatycznych kompotów z suszonych owoców, a także jako dodatek do mięs, pierogów z kapustą i popularnego bigosu. Suszone owoce są jednak nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również bardzo zdrowe!

Suszone owoce – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie

Suszone owoce są stosunkowo kaloryczne – w końcu w procesie suszenia pozbawiane są wody, przez co ich ciężar znacząco maleje. Oznacza to, że w 100g suszonych owoców znajduje się nawet kilkukrotnie więcej kalorii niż w 100g owoców świeżych: świeże śliwki zawierają około 50kcal w 100g, zaś śliwki suszone – około 270kcal.

W procesie suszenia owoce nie tracą zbyt wielu witamin i minerałów, przez co są zdrową, pożywną i wartościową przekąską. Zawierają stosunkowo dużą ilość cukru, przez co powinny uważać na nie osoby cierpiące na cukrzycę oraz zmagające się z nadwagą. Owoce suszone są wyjątkowo bogate w błonnik, doskonale regulują trawienie i pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Kilka suszonych śliwek dziennie powinny spożywać osoby, które borykają się z problemem przewlekłych zaparć.

Suszone owoce w kuchni

Suszone owoce najczęściej wykorzystywane są do przyrządzania potraw bożonarodzeniowych. Sprawdzają się jako baza do pysznych, aromatycznych kompotów, który zapach wypełnia domy w okresie zimowych świąt. Suszone owoce możemy dodawać do różnego rodzaju mięs. Karkówka z owocami suszonymi to doskonała alternatywa na niedzielny obiad dla całej rodziny. Niektóre z nich używane są jako obowiązkowy element dań z kapustą – pierogów, bigosu czy krokietów. Suszone owoce świetnie sprawdzą się również do przygotowania domowego muesli – do płatków ryżowych i owsianych możemy dodać m.in. suszoną papaję, owoce goji oraz suszone jabłka i banany. Z niektórych owoców suszonych przyrządzać można także pyszne desery, a także dodawać je do wielu rodzajów ciast np. ciasta drożdżowego lub sernika.

You may also like...