Źródła pozyskiwania melatoniny syntetycznej i naturalnej.

Melatonina hormon produkowany przez przysadkę, która znajduje się w mózgu. Steruje ona cyklem dobowym dnia i nocy, kiedy jej poziom znacząco się zmniejsza dochodzi w organizmie do zaburzeń snu, bezsenności, nadpobudliwości nerwowej, obniżenia odporności i spadku aktywności fizycznej.
Przedłużający się stan niedoboru melatoniny prowadzi w konsekwencji do powstawania poważnych chorób takich jak nowotwory, cukrzyca typu 2. Z kolei im dłużej trwa stan niewyspania tym pogarsza się znacząco jakość życia i pojawiają się stany nerwowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Jak zwiększyć ilość melatoniny w organizmie

– Przede wszystkim bardzo ważne jest aby wysypiać się w nocy, stosować higienę snu czyli chodzić spać o stałych porach, dbać o dostateczną ilość snu odpowiednią do swojego wieku i potrzeb organizmu, wietrzyć mieszkanie przed snem, utrzymywać optymalną temperaturę powietrza w sypialni (18-20 stopni). Nie objadać się przed snem, nie spożywać napojów zawierających kofeinę ani alkohol.
– Innym również skutecznym sposobem zwiększającym produkcję melatoniny w organizmie jest spożywanie pokarmów o dużej zawartości tryptofanu. Dobrym źródłem tego białka są produkty sojowe; tofu, temph, mleko sojowe, sos sojowy, spirulina, drożdże piwne, migdały, pestki dyni. Dobrym źródłem tryptfanu są również produkty mleczne i większość drobiu.
– Niektóre produkty dostarczają samej melatoniny; do najlepszych źródeł należą pomidory, banany, owies, rzodkiew daikon, słodka kukurydza.

Melatonina syntetyczna

Syntetyczna melatonina jest chemicznym odpowiednikiem tego co zdrowy organizm potrafi sam wyprodukować. Bardzo szybko po wprowadzeniu na rynek syntetycznego hormonu, stał on się bardzo pożądanym suplementem pomagającym w znoszeniu negatywnych skutków stresu i bezsenności. Ponieważ brak jest wystarczającej ilości badań aby stwierdzić 100% bezpieczeństwo jej stosowania, przed stosowaniem syntetycznej melatoniny warto najpierw spróbować naturalne metody jej pozyskiwania.

 

You may also like...