Jak ograniczyć ilość spożywanego mięsa?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nadmierne spożywanie mięsa może prowadzić nie tylko do wielu chorób, ale również negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Nie każdy jednak chce przechodzić na dietę wegetariańską. W rzeczywistości każde ograniczenie spożycia mięsa oraz zwiększenie ilości warzyw w diecie pozytywnie odbije się na naszym zdrowiu. Przedstawiamy 4 proste tricki, które pozwolą zmniejszyć ilość mięsa w diecie!

 1. Unikaj wędlin

  Dużą część spożywanych produktów mięsnych możesz wyeliminować poprzez niekupowanie wędlin, kiełbas i innych produktów przetworzonych. Kanapki na śniadanie dla całej rodziny czy na drugie śniadanie w pracy lub szkole możesz przyrządzić m.in. z pastą jajeczną, serem (białym lub żółtym), pastami warzywnymi i świeżymi owocami. Gwarantujemy, że żaden z domowników nie odczuje braku ulubionej szynki!

 2. Wyznacz dzień bez mięsa

  Staraj się minimum raz w tygodniu przyrządzać bezmięsny obiad, a następnie zwiększaj ilość dni z wegetariańskimi posiłkami. Nie musisz szukać wymagających i drogich przepisów na wymyślne dania: w końcu nawet nasza polska kuchnia obfituje w pyszne potrawy bezmięsne. Możesz zrobić naleśniki na słodko (z owocowym dżemem lub serem białym), pierogi ruskie lub z kapustą i grzybami czy kotlety jajeczne. Warto szukać również inspiracji wśród innych tradycji kulinarnych: proste curry z warzywami i ryżem czy bezmięsne leczo z mnóstwem warzyw z pewnością posmakują całej rodzinie.

 3. Dodawaj warzywa do mięs

  Jeśli decydujesz się na przyrządzenie mięsa na obiad staraj się, by dodać do niego choć trochę warzyw. Wypróbuj przepis na zdrowe kotlety z oliwkami, do duszonego mięsa dorzuć paprykę i cebulę, pieczone w rękawie podudzia posyp drobno pokrojonymi warzywami korzeniowymi.

 4. Jedz mniejsze porcje

  Staraj się, by mięso stanowiło niewielką część Twojego posiłku: zjedz jednego kotleta schabowego, dodaj za to kilka rodzajów ciekawych i pysznych surówek oraz zdrowe pieczone frytki z batatów. To odbije się pozytywnie nie tylko na Twojej figurze, ale również na zdrowiu!

 

You may also like...